Naviter-LX Bicester Regionals 2011
Bicester, 23.07.2011 - 31.07.2011
Sport
Day 2, 24.07.2011, Final results
UK2010a
Bicester East - Grafham Water - Hungerford - Kingsclere - Buckingham - Bicester Airfield
Task length: 311.6km
Regionals / Fixed Course Task, Contest Wind 297 degs/12 kts, Y distance = 120.0 km, Day Speed Points = 276, Day Distance Points = 724
# CN Pilot Country Glider Start Finish Time Speed Dist. Points Pen.
1. 768 Ellis Will   LS 7 13:20:55 17:06:07 03:45:12 88.8km/h 333.1km 1000  
2. W20 Stratten Peter   ASW 20 13:03:43 16:56:40 03:52:57 85.3km/h 331.4km 968  
3. 264 Parry Norman   LS 4 13:04:35 17:17:10 04:12:35 80.9km/h 340.5km 927  
HC E5 Scharteau Phil   DG 300 13:08:28 17:26:56 04:18:28 78.2km/h 336.8km 901  
4. 224 Craig Gordon   LS 4 13:09:33 17:43:44 04:34:11 74.5km/h 340.5km 867  
5. AC Codd Steve   Discus 13:16:52 17:42:41 04:25:49 74.4km/h 329.6km 866  
6. MS Szymkowicz Mark   ASW 20 13:27:13 17:55:14 04:28:01 73.8km/h 329.6km 860  
7. 615 Tomlinson Mike   LS 4 13:07:24 17:50:10 04:42:46 71.5km/h 336.8km 839  
8. FDW Farr Andy   DG 300 13:03:46 17:58:00 04:54:14 68.7km/h 336.8km 813  
9. JKX Armstrong Arran   Discus 12:57:09 18:00:45 05:03:36 65.8km/h 333.1km 786  
10. 547 Harris Ian   Discus 13:08:31 17:52:02 04:43:31 70.5km/h 333.1km 780 50
11. 379 Staley John   LS 4 13:26:15 18:54:30 05:28:15 61.6km/h 336.8km 746  
12. D54 Jenkins Alan   Discus 12:46:09       309.4km 608 50
13. JKF Sandells David   DG 200 13:29:49       267.0km 568  
14. C29 Wheeler Tim   Std. Cirrus 13:04:16       253.6km 539  
15. ETY Staff Derek   LS 4 12:55:20       251.3km 534  
16. 846 Roberts Philippa   ASW 15 13:04:19       244.4km 520  
17. 2ZC Langford Martin   Std. Cirrus 13:17:11       231.7km 493  
18. ST Tape Steve   DG 200 13:12:12       204.6km 435  
19. CPM Jessop Paul   Std. Libelle 13:03:37       202.2km 430  
20. 812 Tony Barett Mike Entwisle /   SHK 13:30:36       178.0km 378  
21. DG Shepard Carole   DG 100 13:14:36       165.2km 351  
22. CU Robson Julia   ASW 19 13:04:54       153.1km 325  
23. 641 Bass Gerald   Pegase 13:16:29       152.4km 324  
24. KRF King Geoff   DG 300 13:22:58       149.9km 319  
25. W4 Keith David   Discus 13:02:54 18:01:13 04:58:19 67.0km/h 333.1km 297 500
26. HPM Corbett Greg   Astir CS 13:16:49       131.4km 279  
HC D4 Aitken Paula   LS 8 13:11:13 18:32:44 05:21:31 60.9km/h 326.1km 240 500
27. D8 Howey Mike   DG 200 13:26:34       270.5km 75 500
28. EDW UCL Students Derek Jones /   ASK 21 13:04:10       32.9km 70  
HC DNE Kitcher Derek   Astir CS 13:23:45       25.2km 54  
29. N51 Sawicki Andy   Pegase 13:13:03       0  
DNF. 574 Hornsey Luke   ASW 20         0  
DNF. EAR Smith Darren   PIK 20 D         0  
 

Powered by SeeYou