Naviter-LX Bicester Regionals 2011
Bicester, 23.07.2011 - 31.07.2011
Sport
7, 31.07.2011, Final results
UK2010a
Bicester East - Newbury Racecourse - Hungerford - Newport Pagnall - Bicester Airfield
Task length: 193.5km
Regionals / Fixed Course Task, Contest Wind 193 degs/11 kts, Y distance = 77.4 km, Day Speed Points = 178, Day Distance Points = 621, Reason for Devaluation : Winners Time
# CN Pilot Country Glider Start Finish Time Speed Dist. Points Pen.
1. 264 Parry Norman   LS 4 13:03:53 15:22:57 02:19:04 91.6km/h 212.3km 799  
2. W20 Stratten Peter   ASW 20 13:03:02 15:31:22 02:28:20 83.5km/h 206.3km 752  
3. 768 Ellis Will   LS 7 13:09:37 15:46:35 02:36:58 79.3km/h 207.5km 728  
4. 641 Bass Gerald   Pegase 13:13:04 15:59:35 02:46:31 77.4km/h 214.7km 717  
5. 574 Hornsey Luke   ASW 20 12:57:04 15:38:23 02:41:19 77.2km/h 207.5km 715  
6. 224 Craig Gordon   LS 4 13:13:27 16:09:34 02:56:07 72.3km/h 212.3km 687  
7. AC Codd Steve   Discus 13:03:15 15:54:05 02:50:50 72.1km/h 205.2km 686  
8. MS Szymkowicz Mark   ASW 20 13:09:29 16:11:26 03:01:57 67.7km/h 205.2km 660  
9. 615 Tomlinson Mike   LS 4 13:03:01 16:12:57 03:09:56 66.3km/h 209.9km 652  
10. JKX Armstrong Arran   Discus 13:11:53 16:50:49 03:38:56 56.9km/h 207.5km 622  
10. 2ZC Langford Martin   Std. Cirrus 13:09:02 17:21:57 04:12:55 53.1km/h 223.9km 622  
12. ETY Staff Derek   LS 4 13:37:48       150.1km 417  
13. DG Shepard Carole   DG 100 13:06:23       120.6km 335  
14. EDW UCL Students Derek Jones /   ASK 21 13:08:48       119.6km 332  
15. C29 Wheeler Tim   Std. Cirrus 12:54:13       111.1km 309  
16. HPM Corbett Greg   Astir CS 13:09:30       107.9km 300  
17. CU Robson Julia   ASW 19 13:19:21       100.8km 280  
HC DNE Kitcher Derek   Astir CS 13:14:01       94.9km 264  
18. KRF King Geoff   DG 300 13:14:30       94.1km 261  
19. W4 Keith David   Discus 13:09:46       92.3km 256  
20. N51 Sawicki Andy   Pegase 13:37:29       78.5km 218  
21. ST Tape Steve   DG 200 13:06:16       76.7km 213  
22. FDW Farr Andy   DG 300 13:13:29       64.4km 179  
HC D4 Aitken Paula   LS 8 13:06:54       60.3km 167  
23. 547 Harris Ian   Discus 13:12:26       56.7km 157  
24. 812 Tony Barett Mike Entwisle /   SHK 13:19:34       44.8km 124  
25. 379 Staley John   LS 4 13:05:43       40.1km 111  
26. D54 Jenkins Alan   Discus 13:03:16       29.7km 83  
27. 846 Roberts Philippa   ASW 15 13:07:52       14.2km 39  
DNF. D8 Howey Mike   DG 200         0  
DNF. CPM Jessop Paul   Std. Libelle         0  
DNF. JKF Sandells David   DG 200         0  
DNF. EAR Smith Darren   PIK 20 D         0  
 

Powered by SeeYou