Jointly sponsored by
LxNav - glider avionics
and
LX avionics

Phil Jones, winner on Day Five Phil Jones, winner on Day Five

Jez Hood, second on Day Five Jez Hood, second Day Five

John Roberts, third Day Five John Roberts third Day Five

The LX Standard Class Nationals 2011

LX Standard Class Nationals
Bicester, 25.06.2011 - 03.07.2011
Standard
Day 5, 02.07.2011, Final results
UK2010a
Bicester NE - Cambridge North - Northampton South - Earith - Bicester Airfield
Task length: 330.3km
Std Nationals / Fixed Course Task, Contest Wind 155 degs/4 kts, Y distance = 160.0 km, Day Speed Points = 590, Day Distance Points = 410
# CN Pilot Country Glider Start Finish Time Speed Dist. Points Pen.
1. 2A Jones Phil   Discus 2 11:10:03 14:14:57 03:04:54 107.5km/h 331.3km 1000  
2. 352 Hood Jez   LS 8 11:08:42 14:19:56 03:11:14 103.9km/h 331.3km 941  
3. 131 Roberts John   LS 8 11:19:11 14:31:50 03:12:39 103.2km/h 331.3km 929  
4. 232 Rebbeck Luke   LS 8 11:16:32 14:36:23 03:19:51 99.5km/h 331.3km 868  
5. LL Walters Owain   Discus 2 11:07:57 14:28:48 03:20:51 99.0km/h 331.3km 859  
6. LS8 Durham Martin   LS 8 11:10:48 14:33:19 03:22:31 98.2km/h 331.3km 846  
7. S1 Kelman Sarah   ASW 28 11:01:34 14:24:50 03:23:16 97.8km/h 331.3km 840  
8. 301 MacArthur Ian   LS 8 11:07:24 14:31:41 03:24:17 97.3km/h 331.3km 832  
HC 149 Smith Tom   LS 8 11:15:33 14:41:58 03:26:25 96.3km/h 331.3km 816  
9. 6 Jones Howard   Discus 2 11:10:01 14:37:11 03:27:10 95.9km/h 331.3km 810  
10. UG Allison David   LS 8 11:18:05 14:50:46 03:32:41 93.5km/h 331.3km 769  
11. F1 Bromley Dave   LS 8 11:11:16 14:44:08 03:32:52 93.4km/h 331.3km 767  
11. 425 Ashdown Ian   LS 7 11:10:18 14:43:11 03:32:53 93.4km/h 331.3km 767  
13. L4 Fritche Paul   LS 8 11:10:12 14:43:59 03:33:47 93.0km/h 331.3km 761  
13. 660 Francis Russell   LS 8 11:07:03 14:40:50 03:33:47 93.0km/h 331.3km 761  
15. 253 Williams John   LS 8 11:00:17 14:36:33 03:36:16 91.9km/h 331.3km 743  
16. C1 Tagg Charlie   LS 8 11:09:08 14:50:53 03:41:45 89.6km/h 331.3km 706  
17. 676 Sage Jamie   LS 8 11:06:43 14:50:58 03:44:15 88.6km/h 331.3km 689  
18. P2 Draper Kay   LS 8 11:06:13 14:51:36 03:45:23 88.2km/h 331.3km 682  
19. 618 King Phil   LS 8 10:57:12 14:46:31 03:49:19 86.7km/h 331.3km 657  
20. 73 Newland-Smith Mark   ASW 28 11:01:55 14:54:00 03:52:05 85.6km/h 331.3km 640  
21. TC Francis Derren   Discus 2 11:17:28 15:14:34 03:57:06 83.8km/h 331.3km 610  
22. R4 Atkins Neill   LS 8 11:01:54 15:03:01 04:01:07 82.4km/h 331.3km 587  
23. 456 Berry Ryan   LS 8 10:59:16 15:06:30 04:07:14 80.4km/h 331.3km 554  
24. 158 Bagnall Peter   Discus 11:02:12       264.9km 328  
25. 4Q Rebbeck Jay   Discus 2 11:38:17       120.7km 150  
26. L58 Grieve Bob   LS 8 11:06:16       107.0km 132  
DNF. 247 Bambrook Graham   ASW 24         0  
DNF. T19 Chapman Richard   Discus         0  
HC M9 Chappell Will   LS 8         0