Jointly sponsored by
LxNav - glider avionics
and
LX avionics

Jez Hood, winner on Day Two Jez Hood, winner on Day Two

Ryan Berry, second on Day Two Ryan Berry, second on Day Two

Sarah Kelman, third on Day Two Sarah Kelman, third on Day Two

The LX Standard Class Nationals 201

LX Standard Class Nationals
Bicester, 25.06.2011 - 03.07.2011
Standard
Day 2, 29.06.2011, Final results
UK2010a
Bicester N - Broadway - Newmarket - Littleport - Bicester Airfield
Task length: 347.0km
Std Nationals / Fixed Course Task, Contest Wind 285 degs/10 kts, Y distance = 160.0 km, Day Speed Points = 191, Day Distance Points = 702, Reason for Devaluation : Number Past Y
# CN Pilot Country Glider Start Finish Time Speed Dist. Points Pen.
1. 352 Hood Jez   LS 8 11:00:45 14:44:03 03:43:18 97.3km/h 362.0km 893  
HC 149 Smith Tom   LS 8 10:53:42 14:55:49 04:02:07 89.7km/h 362.0km 848  
2. 456 Berry Ryan   LS 8 10:49:44 14:55:37 04:05:53 88.3km/h 362.0km 840  
3. S1 Kelman Sarah   ASW 28 10:55:01 15:03:52 04:08:51 87.3km/h 362.0km 834  
4. 232 Rebbeck Luke   LS 8 11:00:55 15:24:44 04:23:49 82.3km/h 362.0km 805  
5. LL Walters Owain   Discus 2 11:19:12 16:17:34 04:58:22 72.8km/h 362.0km 748  
6. 253 Williams John   LS 8 10:55:56 15:57:29 05:01:33 72.0km/h 362.0km 744  
7. P2 Draper Kay   LS 8 10:55:41 16:11:25 05:15:44 68.8km/h 362.0km 725  
8. UG Allison David   LS 8 11:24:04 16:40:06 05:16:02 68.7km/h 362.0km 724  
9. L4 Fritche Paul   LS 8 10:54:17 16:28:44 05:34:27 64.9km/h 362.0km 702  
9. 4Q Rebbeck Jay   Discus 2 11:19:27 17:11:57 05:52:30 61.6km/h 362.0km 702  
9. C1 Tagg Charlie   LS 8 11:12:53 17:15:19 06:02:26 59.9km/h 362.0km 702  
HC M9 Chappell Will   LS 8 10:53:46       358.4km 695  
12. 73 Newland-Smith Mark   ASW 28 10:50:04       357.4km 693  
13. 425 Ashdown Ian   LS 7 10:50:09       357.0km 692  
14. 676 Sage Jamie   LS 8 10:52:35       349.7km 678  
15. TC Francis Derren   Discus 2 11:18:55       315.6km 612  
16. L58 Grieve Bob   LS 8 11:01:44       300.3km 582  
17. F1 Bromley Dave   LS 8 10:55:23       234.7km 455  
18. 301 MacArthur Ian   LS 8 10:54:30       234.0km 453  
19. 618 King Phil   LS 8 10:56:05       230.8km 447  
20. 660 Francis Russell   LS 8 11:18:00       206.5km 400  
21. 158 Bagnall Peter   Discus 11:18:05       112.1km 217  
22. 2A Jones Phil   Discus 2 12:09:06       81.0km 157  
23. LS8 Durham Martin   LS 8 11:38:50       72.1km 140  
24. R4 Atkins Neill   LS 8 11:18:20       67.8km 131  
25. 247 Bambrook Graham   ASW 24 10:55:25       63.3km 123  
26. T19 Chapman Richard   Discus 11:14:44       31.9km 62  
27. 131 Roberts John   LS 8 11:56:58       31.7km 61  
28. 6 Jones Howard   Discus 2 11:12:40       30.5km 59